DTS20F25-37AD [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F25-37AD [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contacts Preloaded :
No
Shielded :
yes
Polarization Code :
Normal
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Alignment Keyed :
Clocking
Reverse Gender :
No
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Wire Size (mm²) :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Shell Size :
J 25
Circuit Application :
Power and Signal
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Type :
Receptacle
Number of Power Positions :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Sealable :
yes
Shell Base Material :
Aluminum
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (AWG) :
Hermetically Sealed :
Number of Positions :
37
Number of Signal Positions :
37
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
37 Positions
DTS20F25-37AD [V001] Overview
DTS20F25-37AD [V001] Features
DTS20F25-37AD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F25-37AD [V001] Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT