DTS20F25-24PA
Mfr.Part #
DTS20F25-24PA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
24
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
23A
Feature :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
24
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS20F25-24PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded