DTS20F25-24HC
Mfr.Part #
DTS20F25-24HC
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Published :
HTS Code :
Number of Positions :
24
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
C
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
24
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
23A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS20F25-24HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded