DTS20F25-24BN [V001]
Mfr.Part #
DTS20F25-24BN [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Wire Size (AWG) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shielded :
yes
Hermetically Sealed :
No
Circuit Application :
Power and Signal
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Mating Retention :
Without
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
No
Sealable :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Base Material :
Aluminum
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Power Positions :
12
Wire Size (mm²) :
2 – 3
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Positions :
24
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Type :
Receptacle
Contacts Preloaded :
Alignment Keyed :
Clocking
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Signal Positions :
12
Circular Connector Shell Size :
J 25
Connector Mounting Type :
Panel Mount
24 Positions
DTS20F25-24BN [V001] Overview
DTS20F25-24BN [V001] Features
DTS20F25-24BN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F25-24BN [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT