DTS20F25-19SN-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20F25-19SN-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Signal Positions :
19
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Shell Size :
J 25
Number of Positions :
19
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Sealable :
yes
Wire Size (AWG) :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contacts Preloaded :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Polarization Code :
Normal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Power Positions :
Circuit Application :
Power and Signal
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Mating Retention :
Without
Reverse Gender :
Connector System :
Wire-to-Wire
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Alignment Keyed :
Clocking
19 Positions
DTS20F25-19SN-6149 [V001] Overview
DTS20F25-19SN-6149 [V001] Features
DTS20F25-19SN-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F25-19SN-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT