DTS20F25-19SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F25-19SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Contacts :
19
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Published :
DIN Conformance :
No
Shell Size :
25
IEC Conformance :
No
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Feature :
Shielded
Filter Feature :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Empty Shell :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Gender :
Receptacle
Datasheets
DTS20F25-19SB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY NICKEL PLATED Bulk Threaded
DTS20F25-19SB-LC Overview
DTS20F25-19SB-LC Features
DTS20F25-19SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20F25-19SB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT