DTS20F23-55PE-6149
Mfr.Part #
DTS20F23-55PE-6149
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Circular Connector Shell Size :
H 23
Number of Signal Positions :
55
Number of Positions :
55
RoHS Status :
RoHS Compliant
55 Positions
DTS20F23-55PE-6149 Overview
DTS20F23-55PE-6149 Features
DTS20F23-55PE-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F23-55PE-6149 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT