DTS20F23-53SA-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20F23-53SA-6149 [V001]
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Circular Connector Shell Size :
H 23
Number of Positions :
53
Number of Signal Positions :
53
Square Flange Receptacle
53 Positions
DTS20F23-53SA-6149 [V001] Overview
DTS20F23-53SA-6149 [V001] Features
DTS20F23-53SA-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F23-53SA-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT