DTS20F23-53BE [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F23-53BE [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Polarization Code :
Normal
Sealable :
yes
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Base Material :
Aluminum
Connector System :
Wire-to-Wire
Reverse Gender :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Positions :
53
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (AWG) :
Mating Retention :
Without
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Power Positions :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Number of Signal Positions :
53
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shielded :
yes
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Contact Layout Arrangement :
Circular
Alignment Keyed :
Clocking
Contacts Preloaded :
No
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Circular Connector Shell Size :
H 23
Hermetically Sealed :
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (mm²) :
53 Positions
DTS20F23-53BE [V001] Overview
DTS20F23-53BE [V001] Features
DTS20F23-53BE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F23-53BE [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT