DTS20F23-21SA-LC
Mfr.Part #
DTS20F23-21SA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Circular Connector Housings
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Published :
2007
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Feature :
Shielded
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Plating - Body :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
23
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Number of Contacts :
21
Ratings :
Environment Resistant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Datasheets
DTS20F23-21SA-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY NICKEL PLATED Bulk Threaded
DTS20F23-21SA-LC Overview
DTS20F23-21SA-LC Features
DTS20F23-21SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20F23-21SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT