DTS20F21-41SD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41SD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Power Positions :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circuit Application :
Power and Signal
Polarization Code :
Normal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (mm²) :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Type :
Receptacle
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Mating Retention :
Without
Shielded :
yes
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circular Connector Shell Size :
G 21
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Gender :
Wire Size (AWG) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Signal Positions :
41
Sealable :
yes
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Positions :
41
Alignment Keyed :
Clocking
41 Positions
DTS20F21-41SD-6149 [V001] Overview
DTS20F21-41SD-6149 [V001] Features
DTS20F21-41SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT