DTS20F21-41AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
41
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
41
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS20F21-41AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AN Overview
DTS20F21-41AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT