DTS20F21-41AN
Mfr.Part #
DTS20F21-41AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
41
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
41
Datasheets
DTS20F21-41AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AN Overview
DTS20F21-41AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT