DTS20F21-41AE [V001]
Mfr.Part #
DTS20F21-41AE [V001]
Description
RECP ASSY
Circular Connector Housings
Contact Layout Arrangement :
Circular
Reverse Gender :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shielded :
yes
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Shell Size :
G 21
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Mating Retention :
Without
Number of Power Positions :
Wire Size (mm²) :
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circuit Application :
Power and Signal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contacts Preloaded :
Connector System :
Wire-to-Wire
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Number of Signal Positions :
41
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Positions :
41
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
41 Positions
DTS20F21-41AE [V001] Overview
DTS20F21-41AE [V001] Features
DTS20F21-41AE [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AE [V001] Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT