DTS20F21-41AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
41
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
E
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Datasheets
DTS20F21-41AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AE Overview
DTS20F21-41AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT