DTS20F21-41AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Published :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
41
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Datasheets
DTS20F21-41AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AE Overview
DTS20F21-41AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AE Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT