DTS20F21-41AD
Mfr.Part #
DTS20F21-41AD
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
41
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
41
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
D
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Connector Type :
Receptacle Housing
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20F21-41AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AD Overview
DTS20F21-41AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AD Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT