DTS20F21-41AC [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AC [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector System :
Wire-to-Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shielded :
yes
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Retention :
Without
Polarization Code :
Normal
Shell Base Material :
Aluminum
Circuit Application :
Power and Signal
Contacts Preloaded :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Sealable :
yes
Number of Power Positions :
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
41
Reverse Gender :
Circular Connector Shell Size :
G 21
Number of Signal Positions :
41
Wire Size (AWG) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (mm²) :
41 Positions
DTS20F21-41AC [V001] Overview
DTS20F21-41AC [V001] Features
DTS20F21-41AC [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AC [V001] Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT