DTS20F21-41AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
41
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
DTS20F21-41AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AC Overview
DTS20F21-41AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT