DTS20F21-41AB [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AB [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
No
Shell Base Material :
Aluminum
Shielded :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (AWG) :
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Retention :
Without
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Shell Size :
G 21
Reverse Gender :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Type :
Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Power Positions :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Signal Positions :
41
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Sealable :
yes
Connector System :
Wire-to-Wire
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Positions :
41
41 Positions
DTS20F21-41AB [V001] Overview
DTS20F21-41AB [V001] Features
DTS20F21-41AB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AB [V001] Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT