DTS20F21-41AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
41
REACH SVHC :
Unknown
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
41
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS20F21-41AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AB Overview
DTS20F21-41AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT