DTS20F21-41AB
Mfr.Part #
DTS20F21-41AB
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Circular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Housing Color :
Silver
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Contact Size :
20
Number of Positions :
41
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
41
Datasheets
DTS20F21-41AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AB Overview
DTS20F21-41AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT