DTS20F21-41AA
Mfr.Part #
DTS20F21-41AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
DIN Conformance :
No
Published :
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
41
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS20F21-41AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AA Overview
DTS20F21-41AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT