DTS20F21-41AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-41AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
41
IEC Conformance :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Total Number of Contacts :
41
Datasheets
DTS20F21-41AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-41AA Overview
DTS20F21-41AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-41AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-41AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT