DTS20F21-39SN-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
39
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Body Plating :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Datasheets
DTS20F21-39SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39SN-LC Overview
DTS20F21-39SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT