DTS20F21-39SN-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SN-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Shell Size :
G 21
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Alignment Keyed :
Clocking
Hermetically Sealed :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contacts Preloaded :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Shielded :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Retention :
Without
Reverse Gender :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Signal Positions :
37
Sealable :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circuit Application :
Power and Signal
Polarization Code :
Normal
Number of Power Positions :
2
Number of Positions :
39
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
39 Positions
DTS20F21-39SN-6149 [V001] Overview
DTS20F21-39SN-6149 [V001] Features
DTS20F21-39SN-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SN-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT