DTS20F21-39SN-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SN-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Hermetically Sealed :
No
Mating Retention :
Without
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Connector System :
Wire-to-Wire
Circuit Application :
Power and Signal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Reverse Gender :
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Power Positions :
2
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (AWG) :
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Signal Positions :
37
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Shell Size :
G 21
Sealable :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (mm²) :
Shell Base Material :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
39
Shielded :
yes
39 Positions
DTS20F21-39SN-6149 Overview
DTS20F21-39SN-6149 Features
DTS20F21-39SN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SN-6149 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT