DTS20F21-39SE-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
E
Note :
Contacts Not Included
Panel Mount
Housing Color :
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Threaded
Contact Type :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS20F21-39SE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39SE-LC Overview
DTS20F21-39SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT