DTS20F21-39SD-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
HTS Code :
Contact Type :
Environment Resistant
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
DTS20F21-39SD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39SD-LC Overview
DTS20F21-39SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT