DTS20F21-39SD
Mfr.Part #
DTS20F21-39SD
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
No
Orientation :
D
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Nickel
Body Material :
Aluminium
Color :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
39
Total Number of Contacts :
Flange
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Shielded
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Datasheets
DTS20F21-39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded