DTS20F21-39SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Body Plating :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
IEC Conformance :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Feature :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
39
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
DTS20F21-39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded