DTS20F21-39SD-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SD-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Sealable :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (mm²) :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Contact Layout Arrangement :
Circular
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Alignment Keyed :
Clocking
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Number of Power Positions :
2
Number of Signal Positions :
37
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
39
Hermetically Sealed :
No
Shell Base Material :
Aluminum
Mating Retention :
Without
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Polarization Code :
Normal
Contacts Preloaded :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Reverse Gender :
Circular Connector Shell Size :
G 21
39 Positions
DTS20F21-39SD-6149 Overview
DTS20F21-39SD-6149 Features
DTS20F21-39SD-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SD-6149 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT