DTS20F21-39SCC021
Mfr.Part #
DTS20F21-39SCC021
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Lead Spacing :
2.067 (52.50mm)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Termination :
PC Pins
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.9 MOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Features :
Series :
PSB
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)
Size / Dimension :
2.264 L x 1.378 W (57.50mm x 35.00mm)
Capacitance :
0.47µF
Height - Seated (Max) :
1.969 (50.00mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%