DTS20F21-39SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
39
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Orientation :
C
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20F21-39SC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39SC-LC Overview
DTS20F21-39SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT