DTS20F21-39SC
Mfr.Part #
DTS20F21-39SC
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
No
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
39
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Empty Shell :
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
DIN Conformance :
Number of Positions :
39
Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Nickel
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Shielded
HTS Code :
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS20F21-39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded