DTS20F21-39SC-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20F21-39SC-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Wire Size (AWG) :
Polarization Code :
Normal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sealable :
yes
Number of Signal Positions :
37
Wire Size (mm²) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Retention :
Without
Hermetically Sealed :
No
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Reverse Gender :
No
Connector System :
Wire-to-Wire
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Power Positions :
2
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Positions :
39
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Shell Size :
G 21
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contacts Preloaded :
Shielded :
yes
Contact Layout Arrangement :
Circular
39 Positions
DTS20F21-39SC-6149 [V001] Overview
DTS20F21-39SC-6149 [V001] Features
DTS20F21-39SC-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SC-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT