DTS20F21-39SC-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SC-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contacts Preloaded :
No
Contact Layout Arrangement :
Circular
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (mm²) :
Number of Power Positions :
2
Alignment Keyed :
Clocking
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Positions :
39
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Base Material :
Aluminum
Sealable :
yes
Hermetically Sealed :
No
Mating Retention :
Without
Wire Size (AWG) :
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Type :
Receptacle
Shielded :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Signal Positions :
37
Polarization Code :
Normal
Reverse Gender :
Circular Connector Shell Size :
G 21
39 Positions
DTS20F21-39SC-6149 Overview
DTS20F21-39SC-6149 Features
DTS20F21-39SC-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SC-6149 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT