DTS20F21-39SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Nickel
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Published :
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
39
Total Number of Contacts :
39
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
13A
Feature :
Shielded
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS20F21-39SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded