DTS20F21-39SB
Mfr.Part #
DTS20F21-39SB
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
39
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
39
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS20F21-39SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded