DTS20F21-39SB-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-39SB-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Hermetically Sealed :
No
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Power Positions :
2
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Wire Size (mm²) :
Reverse Gender :
No
Contact Layout Arrangement :
Circular
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Signal Positions :
37
Contacts Preloaded :
Circular Connector Shell Size :
G 21
Mating Retention :
Without
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shielded :
yes
Circular Connector Type :
Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Positions :
39
Polarization Code :
Normal
Circuit Application :
Power and Signal
Wire Size (AWG) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sealable :
yes
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
39 Positions
DTS20F21-39SB-6149 Overview
DTS20F21-39SB-6149 Features
DTS20F21-39SB-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SB-6149 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT