DTS20F21-39SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
39
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Shielded
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Published :
HTS Code :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Plating - Body :
Electroless Nickel
Datasheets
DTS20F21-39SA-LC
Circular, Crimp, Receptacle Bulk Threaded
DTS20F21-39SA-LC Overview
DTS20F21-39SA-LC Features
DTS20F21-39SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20F21-39SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT