DTS20F21-39SA-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39SA-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Type :
Receptacle
Mating Retention :
Without
Number of Signal Positions :
37
Shell Base Material :
Aluminum
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector System :
Wire-to-Wire
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contacts Preloaded :
No
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Number of Power Positions :
2
Circular Connector Shell Size :
G 21
Number of Positions :
39
Circuit Application :
Power and Signal
Polarization Code :
Normal
Alignment Keyed :
Clocking
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Reverse Gender :
No
Hermetically Sealed :
Sealable :
yes
39 Positions
DTS20F21-39SA-6149 [V001] Overview
DTS20F21-39SA-6149 [V001] Features
DTS20F21-39SA-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SA-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT