DTS20F21-39SA-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-39SA-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Shielded :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Type :
Receptacle
Hermetically Sealed :
No
Mating Retention :
Without
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Reverse Gender :
No
Wire Size (AWG) :
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Positions :
39
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Contacts Preloaded :
Sealable :
yes
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Polarization Code :
Normal
Number of Signal Positions :
37
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Wire Size (mm²) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Number of Power Positions :
2
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Shell Size :
G 21
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
39 Positions
DTS20F21-39SA-6149 Overview
DTS20F21-39SA-6149 Features
DTS20F21-39SA-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39SA-6149 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT