DTS20F21-39PN-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
39
Mount :
Flanges, Panel
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
DTS20F21-39PN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39PN-LC Overview
DTS20F21-39PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT