DTS20F21-39PN
Mfr.Part #
DTS20F21-39PN
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
39
Current Rating :
13A
Empty Shell :
HTS Code :
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
39
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
DTS20F21-39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded