DTS20F21-39PE-LC
Mfr.Part #
DTS20F21-39PE-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
Published :
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
39
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
Datasheets
DTS20F21-39PE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20F21-39PE-LC Overview
DTS20F21-39PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20F21-39PE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PE-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT