DTS20F21-39PE
Mfr.Part #
DTS20F21-39PE
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
E
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
39
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Published :
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Nickel
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
39
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
DTS20F21-39PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded