DTS20F21-39PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39PE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Electroless Nickel
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
13A
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
39
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS20F21-39PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded