DTS20F21-39PE-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20F21-39PE-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contacts Preloaded :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Signal Positions :
37
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Polarization Code :
Normal
Alignment Keyed :
Clocking
Hermetically Sealed :
No
Wire Size (mm²) :
Number of Power Positions :
2
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Mating Retention :
Without
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Sealable :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Wire Size (AWG) :
Reverse Gender :
Circular Connector Shell Size :
G 21
Shielded :
yes
39 Positions
DTS20F21-39PE-6149 Overview
DTS20F21-39PE-6149 Features
DTS20F21-39PE-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PE-6149 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT