DTS20F21-39PD-6149
Mfr.Part #
DTS20F21-39PD-6149
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Retention :
Without
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shielded :
yes
Alignment Keyed :
Clocking
Shell Plating Material :
39
Polarization Code :
Normal
Connector System :
Wire-to-Wire
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Power Positions :
2
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
37
Contact Layout Arrangement :
Circular
Wire Size (mm²) :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contacts Preloaded :
No
Sealable :
yes
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Reverse Gender :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Shell Size :
G 21
Hermetically Sealed :
RoHS Status :
RoHS Compliant
39 Positions
DTS20F21-39PD-6149 Overview
DTS20F21-39PD-6149 Features
DTS20F21-39PD-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20F21-39PD-6149 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT